Yanak Yağlarına Veda Zamanı

Tüm dünyanın peşinden koştuğu genç görünüm, ideal görünüm, ince görünüm, altın orana sahip görünüm ve dahası… Mevzubahis gençliği korumak ve güzel yaş almak olunca bizim için en uygun görünüme, bizi en iyi tanımlayan görünüme kavuşmak için Ferhat gibi dağları aşmaya, Mecnun gibi çöllerde gezmeye razı hale geldik diyebiliriz.

Hayatımızın böylesine orta yerinde ve yaşamımızı şekillendiren “… görünüm” bizler için neden bu kadar önemli hiç düşündünüz mü?

İnsan, kuşkusuz ki sosyal bir varlık. Toplum içerisinde yaşamaya meyilli, başka insanlarla iletişim kurmaya istekli dahası içinde yer aldığı toplumda tanımlamalara ve bir yere ihtiyaç duyan bu ihtiyacı karşılamak için de hayatı boyunca çabalayan bir varlık.

Güzel görünme, beğenilme, takdir toplama, arzulanan olma vb. bu duyguların hepsine hayatımızın bir noktasında kadın erkek farketmeksizin mutlaka hepimiz ihtiyaç duyarız. Fiziksel değişimin beraberinde getirdiği psikolojik tatmin sayesinde çok daha mutlu, çok daha pozitif ve iyi hisseder; hayatımıza değişimin verdiği tazelikle devam ederiz.

Bu iyi görünme hali günümüzde gençliğimizi korumak, daha güzel yaş almak ve her daim ideal olarak kabul edilen görünümde kalmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda ortaya çıkan estetik trendler, zamana bağlı olarak değişse de birçok kadın ve erkeği istediği görünüme kavuşturmakta etkili olabiliyor.

Dikkat çekme isteği nedeni ile birçok farklı isimle anılan temelde, literatürdeki ismi Bişektomi olan yanak inceltme ameliyatı, zaman akıp gitse de temporal bölge dediğimiz şakak bölgesinden çene ucuna doğru incelen bir yüz hattı isteyen kişiler için etkin bir uygulamadır.

Genetik faktörler ve kilo değişimlerinin yanı sıra zamanla yanak bölgesinde biriken ve maalesef spor ve diyetle istenilen incelmenin sağlanamadığı yanak bölgesi yağları, bişektomi ameliyatı ile oldukça konforlu ve güvenilir şekilde alınarak, yukarı bahsettiğimiz üst yüz bölgesinden çene ucuna doğru bir incelme sağlanmakta ve karakteristik bir yüz hattı oluşturulmaktadır. Bunun nedeni yanak bölgesindeki bichat yağ yastıkçıklarının alınmasının akabinde yüzdeki elmacıkların daha da belirginleşmesi ve böylece V dediğimiz şeklin oluşmasıdır.

Aynı gün hastaneden taburcu olabildiğiniz kısa süreli bir ameliyat olan yanak inceltme ameliyatı, bişektomi, ağız içerisinden bir müdahale ile yapıldığı için yanak yüzeyinde herhangi bir iz bırakmayan ve hızlı iyileşme sağlanan bir operasyondur. Lokal anestezi ile dahi yapılabilen bişektomi ameliyatında, operasyon sonrası ağız bakımının etkin şekilde yapılması önemlidir.

Yanak yağlarına veda edip geride bıraktığımız bu operasyon, yukarıda da belirttiğim gibi günümüz pazarlama dünyasının da etkisi ile birçok farklı isimle anılmaktadır. Ünlülerin yanağı, V yüz şekli uygulaması, oval yüz uygulaması vb. isimlerin hiçbirinin sizi yanıltmasına izin vermeyin. Temelde hepsinde aynı prosedür uygulanmaktadır.

Bişektomi ameliyatı sadece size V şeklinde daha genç görünen bir yüz kazandırmaz aynı zamanda bişektomi sonrası daha zayıf da görünürsünüz. Bunun nedeni yanak bölgesindeki yağların fazlalığı, kişiyi her zaman olduğundan daha kilolu göstermesidir. Yüz bölgesindeki incelmenin getirdiği bu illüzyon sayesinde bişektomi ameliyatında bir taşla iki kuş vurulduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım. 🙂

Her ne kadar hem ruhumuza hem fiziğimize hitap eden ve kısa, konforlu bir ameliyat olsa da günün sonunda bu bir ameliyat ve mutlaka plastik cerrahi eğitimi almış; uzman bir doktor tarafından yapılmalı, operasyon öncesinde ise mutlaka etkin bir muayene ile başvuran hastanın işlem için uygunluğu kontrol edilmelidir.