Sarkık Meme Formunu Geride Bırakabilirsiniz

Meme dokusu, özellikle ergenlik döneminden itibaren çeşitli gelişimsel değişikliklere uğrayarak estetik bir form kazanır. Normal koşullarda fiziksel gelişime bağlı olarak gelişip büyüyen meme dokusu, sadece fiziksel değil; psikolojik olarak başta özgüven olmak üzere kadınlarda birçok pozitif duyguyu artırmaktadır.

Hamilelik ve akabinde emzirme dönemi, aşırı kilo değişimleri ve yanlış sütyen kullanımı gibi birçok faktöre bağlı olarak meme formunda zamanla maalesef sarkmalar meydana gelmektedir. Güvenilir ve yüksek hasta memnuniyeti sağlanan konforlu bir meme dikleştirme ameliyatı ile sarkık meme formu geride bırakılabilir; vücudunuzla ahenk içerisinde, vücut proporsiyonuna uygun bir meme görünümü elde edebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatında amaç; yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olarak çeşitli şiddette sarkan meme dokusunu düzeltip dik bir konuma almaktır. Meme dikleştirme ameliyatı, meme görünümünün doğallığını bozmayan ve kişiye özel planlanması gereken bir operasyondur.

Meme şekli, büyüklüğü, meme dokusunun detayı ve karşılaşılan sarkma şiddeti her hastada aynı değildir. Dolayısı ile her hastada farklı bir planlama yapılabilmektedir.  Başvuran hastalarımın muayene esnasında isteklerini ve vücut yapısını, meme dokusunu göz önünde bulundurarak hasta ile birlikte planlama yapmaktayız.

Meme ölçünüz her ne olursa olsun sarkma problemi ile karşılaşabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı bu yüzden meme ölçüsünden bağımsız olarak yapılan bir işlemdir, her ölçüde sarkık formdaki memeye uygulanabilir.

Tüm meme ölçülerinde yapılmakla birlikte meme dikleştirme ameliyatı esnasında meme formu dik bir konuma getirildiğinde eğer meme dokusu yetersiz kalırsa, ameliyat, protezlerle desteklenmektedir.  Böylelikle meme büyütme ve dikleştirme ameliyatı beraber yapılmış olur.

Genel anestezi altında yapılan ve ortalama 2,5-3 saat süren meme dikleştirme ameliyatı sonrası hasta 1 gün hastanede kalır. Ardından kontrollerine düzenli gelecek şekilde rahatlıkla hastaneden ayakta taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası ilk 15 günde medikal sütyen, sonraki 15 günde ise sporcu sütyeni giyilebilir. Bu sütyenin amacı yeni meme formunun en iyi şekilde vücutla istenilen bütünlüğü sağlamasıdır.

Kısa sürede sosyal hayatınıza dönebileceğiniz meme dikleştirme ameliyatı sonrası, ilk ay kollarınızı kullanacağınız egzersizler başta olmak üzere ağır sporlar yapmamalınız. Bununla birlikte ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra artık göğsünüzde protez olmasına tamamen alışacak ve yokmuş gibi hayatınıza devam edeceksiniz.