Pozitif Olmanın Ameliyat Sonrası İyileşmeye Etkisi Var mı

Vücut sağlığımızı modern tıbbın getirisi ile fiziksel ve ruhsal olarak ayırsak da temelde vücudumuz bir bütündür. Bu yüzdendir ki çoğu zaman hastalandığımızda veya mutlu olduğumuzda vücudumuz hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok semptomu bir arada gösterir.

Her ne kadar gelişmiş, son tıp teknolojileri ile yapılsa da günümüzde ameliyat dendiğinde birçok kişi hala imtina etmekte ve ameliyatlı seçenekleri korktukları için son tercih olarak görmektedir. Bununla birlikte hızlı seçim sunduğu için direkt ameliyat olmayı seçen birçok kişi de bulunmaktadır.

Estetik uygulamalar, gerek yaşanan sağlık problemleri gerekse kişinin kendinden memnuniyetsizliği sonucu ortaya çıkan işlemlerdir. Güvenilir ve konforlu uygulamalar olan estetik ameliyatlarda kişinin operasyon öncesi ve sonrası ruh hali oldukça önemlidir.

 

Operasyon öncesi

Estetik uygulamalar, bir anda karar verilmemesi gereken uygulamalardır. Zaman zaman yaşanan psikolojik travmalar sonrasında karar verilen durumlarda hastayı çok iyi şekilde değerlendirip hemen sonuca varmasını engellemek ve birkaç hafta sonrası için tekrar bir muayene randevusu vermek hem hasta hakları hem de tıp etiği açısından oldukça önemlidir. Ameliyatlı uygulamaları ile ilgili kararlar, stabil duygu durumlarında verilmesi gereken kararlardır. Uygulama öncesi uygulamaya dair hastaların tüm sorularının açık ve net şekilde cevaplandırılması bu sürecin en sağlıklı şekilde yönetilmesi için önemlidir.

Ameliyat olmadan önce hastalarımın tüm sorularına cevap vermek ve onların yaşayabilecekleri olası bir endişe durumunu minimalize etmek benim için oldukça önemli. Aksi halde yukarıda belirttiğim gibi ameliyatı birkaç hafta ertelemeyi ve sonraki haftalarda ameliyat ile ilgili tekrar görüşmeyi çok daha doğru buluyorum.

 

Operasyon sonrası

Söz konusu estetik ameliyatlar olunca pek çok uygulamada olduğu gibi yapılan işlemin son halini alması minimumda birkaç hafta gerektirebilmektedir. Halihazırda yüz ve vücutta lokal bir memnuniyetsizlik sonucu verilen kararların etkin olduğu estetik operasyonlar sonrası pek çok kişi geçirdiği operasyon ile ilgili olarak çok daha duygusal olabilmektedir. Bu noktada duyguyu doğru şekilde yönetmek önemlidir. Ameliyatın anlık sonuçlarına bakarak gerek karşılaşılan ödem gerekse kızarıklık gibi pek çok geçici faktörü göz önünde bulundurup sanki kalıcı olarak bu ödemlerle yaşayacakmış gibi düşünülürse veya böyle bir duyguya kapılınırsa maalesef o ameliyat öncesi memnuniyetsiz durumu daha da artmakta ve kişiyi ilk etapta olumsuz bir duygu durum haline sürükleyebilmektedir. Bu olumsuz duygu durumu çoğu zaman kişinin iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. Bunun nedeni, vücudumuzun olumsuz düşünceleri daha hızlı kavrayabilme ve daha hızlı adapte olmaya meyilli olmasıdır. Buna ek olarak bu olumsuz düşünceler silsilesinde kişi ameliyat sonrası uyması gereken kuralları önemsemeyip savsaklayabilmekte ve iyileşme sürecini uzatabilmektedir.

Estetik operasyonlar; güvenli, konforlu, pratik ve her şeyden de önemlisi sağlık ve güzelliği bir arada bünyesinde barındıran etkin uygulamalardır. Vücudunuzda, yüzünüzde sizi mutsuz eden bölgelere müdahale ederek doğal görünümden ödün vermeden daha güzel ve zarif bir görünüm kazanmanıza yardımcı olurlar. Her ameliyat sonrası ödem vb. durumların geçici olduğunu ve nihai sonuçların zamanla elde edildiğini söylemek gerekir.