Meme Estetiğinde İz Kalır mı

Estetik operasyonlar, mutlaka bu alanda ihtisas eğitimi almış; tecrübeli kişiler tarafından yapılması gereken uygulamalardır. Bu yetkinlik sadece ameliyatın güvenliği için değil aynı zamanda yüz güldüren bir sonuç almak için de önemlidir.

Meme estetiği ameliyatları, gerek kişinin öz güvenini olumlu yönde etkilemesi nedeni ile gerekse hızlı iyileşme sunduğu için sıklıkla tercih edilen operasyonların başında gelir. Doğal görünümden ödün vermeden arzulanan meme formuna kavuşulmasını sağlayan meme estetiği uygulamalarında “iz kalır mı?” sorusu belki de en çok karşılaştığım sorulardan biridir.

Öncelikle dürüstçe şunu belirtmem gerekiyor ki çoğu estetik operasyonda iz kalmaktadır. İzsiz ameliyat söz konusu değildir. Bu yüzden doğru soru iz kalır mı değil ne kadar iz kalır olmalıdır.

İyi planlanan ve doğru şekilde yapılan bir meme estetiği ameliyatında geride kalacak iz ameliyatın çeşidine göre (büyütme, dikleştirme, toparlama, küçültme vb.) değişiklik göstermektedir. Önemli olan iz, saklanabilecek bir noktada ise çok iyi saklamak; saklanamayacak bir noktada ise iyi bir dikişle zamanla soluklaşıp cilt rengini almaya başlayacak bir şekilde müdahalede bulunmaktır.

Örneğin, eğer söz konusu meme büyütme ameliyatı ise meme altında, tam meme dokusu ile vücudun birleştiği o bölgeden yapılacak kesi ile ameliyat izi çok iyi bir şekilde saklanabilmektedir. Kesiyi tam o noktadan yapabilmek ve iyi bir şekilde saklayabilmek için konsültasyon esnasında yapılan ölçümlerde çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bununla birlikte örneğin söz konusu meme küçültme ameliyatı ise, Ters T veya lolipop şeklinde yapılacak kesi itibari ile kalacak izi saklamak mümkün değildir. Ancak iyi bir müdahale ve estetik dikişle kalacak iz minimuma indirilebilir dahası zamanla iz soluklaşacağı için varla yok arası dediğimiz bir hal alması sağlanabilir. Bu konuda cerrahın yaptığı ince dikiş materyalleri ile gizli dikiş de denilen tekniği kullanmaktır. Hastanın cilt yapısı da iz konusunda oldukça belirleyicidir. Operasyon sonrasında kullanılacak jeller ile de destek tedavisi uygulanabilir.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi söz konusu estetik operasyonlarda iz olunca önemli olan izi en iyi şekilde saklayabilmektir. Alanında uzman ve yaptırmak istediğiniz meme estetiği uygulaması ile ilgili oldukça tecrübeli bir cerrahı seçmeniz ameliyat sonrası süreçte yüz güldüren sonuçlar almanız için etkili olacaktır.