Meme Büyütme Estetiğinde Protez Şart mı

Vücut ile uyumlu, biçimli ve dolgun bir meme formu kuşkusuz ki pek çok kadının hayali. Feminen bir görünüm dendiğinde ilk akla gelen vücut bölgelerinden biri olan göğüsler;

genetik faktörler başta olmak üzere birçok nedenden ötürü ergenlik döneminde yeterince gelişememiş veya meme kanseri gibi nedenlerle eski dolgun formunu kaybetmiş olabilir.

Öz güven düşüklüğünden cinsel problemlere kadar birçok soruna neden olabilen bu durum meme büyütme ameliyatı ile konforlu bir şekilde geride bırakılabilmektedir. Yüksek hasta memnuniyeti ile yüz güldüren sonuçlar aldığımız meme büyütme ameliyatında, vücut proporsiyonuna uygun biçimli bir meme formu hedeflenir.

Meme büyütme işleminde vazgeçilmez olan silikon protezler, emzirmeye engel olmaz, his kaybı yapmaz ve meme kanserine sebep olmaz. Yine de vücudunda protez istemeyen hastalar için bazı alternatifler mevcuttur.

Peki, protez kullanılan meme büyütme ameliyatlarından imtina edenler için başka bir seçenek var mı?

Öncelikle söylemeliyim ki meme büyütme ameliyatları 3 farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bunlar protezle meme büyütme, yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ve hem protez hem de yağ enjeksiyonun kullanıldığı kompozit meme büyütme.

Bu 3 yöntemin de tamamı ameliyatlı yöntemlerdir. Ancak her ne kadar meme protezi herkese uygulanabilse de diğer yöntemlerin kullanımı için bazı ön şartlar gerekmektedir.

Protezle meme büyütme ameliyatı istemeyenlerin ilk tercihi olan yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı da tıpkı protez ile olan ameliyat gibi oldukça konforlu ve güvenilir bir uygulamadır.

Kişinin kendi vücut yağının kullanıldığı yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatında 1 beden büyütme sağlanabilmektedir.

Bununla birlikte meme büyütmek için kullanılacak yağlar, vücudun çeşitli yerlerinden liposuction yöntemi ile alınmaktadır. Bu yüzden yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı olacak kişilerin vücudunda bölgesel yağlar olması gerekmekte, vücut yapısının ve tıbbi geçmişinin yağ almaya uygun olması gerekmektedir.

Protez ile yapılan ameliyatlardan bir diğer farkı ise yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme ameliyatı kalıcı değildir. Enjekte edilen yağlar ortalama 3 sene sonra eriyebilmektedir. Bu da maalesef kişinin birkaç yılda bir tekrar tekrar ameliyat olması ve o iyileşme sürecini tekrar tekrar yaşaması demektir.

Güvenli olmakla birlikte kısa süreli bir çözüm olan yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı, meme formunda ve boyutunda küçük bir değişiklik isteyenler için uygun bir operasyondur.

Farklı bir yaklaşım olarak özellikle cerrah olmayanların uygulamayı çalıştığı meme dolgularını kesinlikle önermiyorum.