Liposuction ile Kaç Litre Yağ Alınabilir

Söz konusu vücut şekillendirme olunca akla gelen ilk uygulamalardan biri olan liposuction, günümüzde hala yaygın olarak kullanılan ve yüz güldüren sonuçlar alınan etkin bir vücut biçimlendirme uygulamasıdır.

Kollar, bacaklar, karın bölgesi, gıdı bölgesi gibi vücudun birçok yerinde güvenle uygulanan liposuction uygulaması, farklı kalınlıktaki özel kanüller aracılığı ile vücuttan yağ alma üzerine temellendirilir.

Vücuttaki dirençli, lokal olarak vücutta yer edinmiş yağların alımında başvurulan liposuction işlemi, vücutta çok küçük delikler açılarak yapıldığı için neredeyse izsiz diyebileceğimiz bir uygulamadır. Her estetik operasyonda olduğu gibi liposuction işleminde de hastanın tıbbi geçmişi, vücudundaki yağlanma oranı, yaşı vb.gibi birçok faktör rol oynamaktadır.

Vücuttan alınan yağlar nedeni ile hacimsel küçülme sağlandığı için zaman zaman bir zayıflama yöntemi olarak da düşünülen Liposuction uygulaması öncesi birçok hasta alınacak yağ oranı konusunda sorularla boğuşmakta ve çoğunlukla neredeyse tüm vücut yağının alınmasını istemektedir.

Bir zayıflama değil, vücut şekillendirme işlemi olan liposuction uygulamasında alınan yağ oranı standart değildir. Birçok estetik uygulamada olduğu gibi liposuctionda da kişinin vücut yapısı önemlidir ve tek seferde yapıldığı için büyük oranlarda yağ almak mümkün değildir.

Litreler ile ölçülen yağ alımında, büyük oranda yağ almak güvenli bir işlem olan liposuction’da risk unsuru olabilmektedir. Vücudunda bölgesel yağlanmanın fazla olduğu kişi ile yağ oranı düşük olan birinin liposuction işleminde aynı oranda yağ almak mümkün değildir. Bu yüzden şu litreler arasında yağ alınabilir demek, hastaları yanlış yönlendirmeye neden olabilmektedir.

Kişiden kişiye değişen yağ alım oranında, nihai karar muayene ve ameliyat esnasındaki vücut şekillendirme işleminde verilir. Standart bir hacim olarak ben özellikle 7 litreyi kendime güvenlik sınırı olarak koymaktayım ve daha fazla yağ alınması gereke hastalarda kalan miktarı ikinci bir operasyona bırakmaktayım. Bu tamamen hastanın güvenliği için başvurulan bir yöntemdir.

Konforlu ve güvenilir bir uygulama olan Liposuction uygulamasında alınan yağlar, kişinin ihtiyacı doğrultusunda özel bir işlemden geçirilerek gerekirse tekrar vücuda enjekte edilmek üzere dolgu maddesi olarak kullanılabilmektedir.