“Kulaklarınız, İstediğiniz Gibi Görünsün!”

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak, kulak kepçesinin normalden daha fazla dışarı doğru kavisli olması durumunu tanımlar. Bu durum, genellikle kişinin kulaklarının estetik olarak istenmeyen bir şekilde görünmesine neden olabilir ve kişilerde özgüven sorunlarına yol açabilir. Kepçe kulak ameliyatı, bu estetik sorunu düzeltmek için bir seçenek sunar.

Kepçe Kulak Kimlere Yapılır?

Kulak estetiği operasyonları çok çeşitli olsa da büyük çoğunluğu kepçe kulak deformitesini düzeltmek amacıyla yapılır. 6 yaşın üzerindeki çocuklar dahil olmak üzere ilerleyici kronik hastalığı olmayan herkese yapılabilir. Çocuklar veya özel sebepleri olanlar dışında lokal anestezi (sadece kulakları uyuşturarak) altında yapılabilir. Genel olarak kepçe kulak deformitesinde üç farklı bozukluk olabilir. Birincisi, kulak çukurunun derinliği; ikincisi kulak kepçesinde bulunması gereken kıvrımın silikliği; üçüncüsü ise kulak kepçesinin kafadan uzaklığıdır. Bu üç bozukluğun hepsi düzeltildiği takdirde kalıcı ve doğal bir kulak şekline kavuşmak mümkün olacaktır

Kepçe Kulak Ameliyatının Tekniği

Kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından uygulanan kesi ile yapılır. Bu nedenle görünür bir iz olması beklenmez. Kulak çukuru derin ise fazla kıkırdak alınır; kulak kepçesinde bulunan kıvrım özel dikiş yöntemleri ile belirginleştirilir ve kulak kepçesi kafaya yaklaştırılır.Kepçe kulak ameliyatı, diğer bazı estetik cerrahi işlemlere göre daha düşük riskler taşır. Uygun şekilde yapıldığında, komplikasyonlar nadir görülür. Kepçe kulak ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Kişinin yaş almasıyla kulaklar yeniden belirgin hale gelmezler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Ameliyat, alın ve enseden geçen bir sargı ile sonlandırılır. Bu sargı 3. günde çıkarılır ve sonrasında kulaklar açık kalacaktır. Bu dönemde film pansuman amacıyla kullanılacak bir sprey önerilecektir.

Sonuç olarak, kolay ve kısa bir sürecin sonunda arzu edilen sonuca ulaşılmış olur.