Hokka Burunlar Tarih Oldu

Rinoplasti ya da daha yaygın bilinen adı ile burun estetiği ameliyatı, kişiye özel planlanması gereken bir operasyondur.

“Estetikli burun” kaygısına neden olan ve aynı fabrikadan çıkmışçasına yapılan burunlar,

maalesef birçok kişide, burun estetiğine karşı bir ön yargı oluşturmaktadır. Halbuki burun estetiği, her aşamasında kişinin yüz hatları dikkate alınarak planlama yapılan ve bu nedenle kişiye özel sonuçların alındığı bir işlemdir.

Altın oran, birçok estetik uygulamada olduğu gibi söz konusu burun estetiği olunca da devreye giren bir estetik orandır. Burun estetiğinde amaç, altın orana yaklaşarak yüz ile uyumlu doğal görünümden ödün vermeden bir burun elde etmektir.

Günümüzde belirli aralıklar ortaya çıkan estetik trendler maalesef kişiye özel estetiği rafa kaldırmakta ve aynı uygulamayı yüzüne uysun veya uymasın fark etmeksizin sırf trende uymak adına birçok kişi tarafından yaptırılmaktadır.

Bir dönemin estetik trendi olan “hokka burun” öyle yaygınlaşmıştır ki bugün güzel bir burnu anlatırken hala hokka burun ifadesi kullanılmaktadır.

Burun ucu kalkık ve yüz ile orantılı, nefes alma problemi yaşanmayan bir burun bugün, ideal olarak kabul edilmekle birlikte yukarıda bahsettiğimiz kişiye özel yüz hatları dolayısıyla burun kalkıklığı artık kişiden kişiye farklılık göstermektedir. En azından göstermesi gerekmektedir.

Yüzün tam ortasında bulunması nedeni ile yapılan her değişikliğin hemen fark edilebildiği burunda, hassas müdahale oldukça önemlidir. Bu yüzden müdahalenin kesinlikle burun estetiği tecrübesi fazla olan ve işinde yetkin bir estetik cerrah tarafından yapılması önemlidir.

Komplikasyon riski tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiğinde de her zaman vardır ancak gelişen tıp teknolojileri ile artık bu komplikasyon riski minimalize edilmiştir. Bu noktada gerçekçi olabilmek adına sıfır risk yerine karşılaşılabilecek problemleri çözebileceğine inandığınız tecrübesine güvendiğiniz bir cerraha başvurmak her zaman için daha önemlidir.