Genç Bakışların Sırrı

Yüz bölgesi zamana karşı yenik düşüp deformasyona uğrayan bölgelerin başında gelir. Yukarıdan aşağıya doğru yaşlanan yüzde yaşlanmanın belirtilerinin en çok görüldüğü yer göz çevresidir. Yaş almaya bağlı olarak cilt altı yağ dokusu erimeye başlar ve akabinde göz çevresindeki cilt başta olmak üzere ciltte gevşemeler meydana gelir.

Yaşlanmanın yanı sıra stres, düzensiz beslenme ve kronik yorgunluk da göz çevresindeki deformasyonu tetikler.

Yaş almanın yarattığı deformasyonlar ve yaşamsal alışkanlıklar birbirine eklendiğinde, günün sonunda, alt göz kapağında torbalanmalar ve üst göz kapağında ise gevşeyip sarkmaya başlayan fazla deri ile baş başa kalırız.

Özellikle üst göz kapağında biriken fazla deri, zamanla artarak sağlıklı görüşü engellemeye ve uyku eğilimi yapmaya başlar ki bu da hayat kalitemizi büyük oranda olumsuz olarak etkiler.

Sadece yaşlı görünmeye sebep olmakla kalmayıp aynı zamanda gözün en temel fonksiyonu olan görme eylemini de etkilediği için sıklıkla sorun yaşanılan göz çevresi, konforlu bir göz kapağı estetiği ameliyatı ile gençleştirilerek tüm bu sorunlar güvenle geride bırakılabilmektedir.

Göz kapağı estetik ameliyatları ya da literatürdeki ismi ile blefaroplasti ameliyatı; operasyon sırasında göze herhangi bir zarar vermeyen, hızlı iyileşme süresi olan güvenli ameliyatlardır.

Genel anestezi, sedasyon veya lokal anestezi yardımı ile yapılan göz kapağı estetik ameliyatlarında amaç; göz çevresindeki yaşlanma izlerini silerek gözleri, daha canlı ve daha genç bakışlara kavuşturmaktır. Ortalama 45 dakika süren göz kapağı estetik ameliyatları, hastanede kalmayı gerektirmeyen operasyon sonrası aynı gün taburcu olabileceğiniz ameliyatlardır.

Göz kapağı ameliyatlarında, ameliyat günü operasyondan hemen önce göz kapağı çizilerek alınacak fazla deri işaretlenir ve akabinde ameliyata başlanır. İyi bir planlama ile göz kapağı ameliyatlarında, ameliyat izi rahatlıkla saklanabilmektedir.

Orta yüz bölgesine yapılacak askılama işlemi ile birlikte yapıldığında özellikle yanak bölgesinin de toparlanması uygun hastalarda düşünülebilir. Üst kapak operasyonları ile birlikte ise şakak germe, kaş asma gibi işlemler kombine edilebilir.

Göz kapağına yapıştırılan küçük bantlarla bitirilen göz kapağı estetik ameliyatlarında iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Birkaç gün içerisinde rahatlıkla sosyal hayata dönebileceğiniz göz kapağı estetik ameliyatları, ihtiyaç duyulan durumlarda birçok başka operasyon ile kombine şekilde yapılabilmektedir.