Rinoplasti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burun estetiği burun görünümünü iyileştirmek ve buruna yeniden şekil vermek demektir. Burun yüzümüzde en çok göze çarpan bölgedir. Bu bölgede bulunan kusurların düzeltilmesi estetik açıdan ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Burun estetiğine ilişkin burun ameliyatları geçmişe göre uygulanan tekniklerin ve yöntemlerin gelişmesi sebebiyle çok daha basit ve konforlu operasyonlardır. Tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği uygulamaları hem estetik beklentiler hem de rekonstrüktif konjenital anomalileri ve travma nedenli şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Ayrıca estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan operasyonlardır. Burun içi deformelere bağlı burun tıkanıklıkları hafifletmek ve deviasyon ameliyatları için uygulanan bir ameliyat olan septoplasti ile birlikte de yapılabilir. Burundaki bozukluğun ortadan kaldırılması ile kişiler daha sağlıklı soluk alıp verebilir hem de istediği görünüme kavuşabilirler. Operasyon esnasında buruna istenilen şekil verilebilir. Burunun bir bölümünün yada sadece uç kısmının şekli değiştirebilir. Daha önce başarısız bir burun ameliyatı geçiren hasta tekrar operasyon için mutlaka burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı açısında tekrar değerlendirilmelidir. Rinoplasti operasyonu kısa ve hasta açısından konforlu bir operasyondur.Genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir operasyondur ve hasta birkaç saatlik istirahatten sonra aynı gün içerisinde sağlıkla taburcu olur. Estetik operasyon sonucu beklenen şeklin tam olarak elde edilebilmesi 6 ile 12 aylık bir süre zarfında gerçekleşir. Bu süre hastanın durumu, uygulanan işlem, burun yapısına göre değişiklik göstermektedir.

AMELİYAT SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Ameliyat sonrası ağrı çok beklenen bir durum değildir. Yine de anestezinin etkisi geçmeden hastaya ağrı kesici uygulamaları yapılır. Size reçete edilen ilaçları aksatılmadan kullanılmanız önerilir. Ameliyattan sonra genellikle 4-6 saatlik bir süre boyunca istirahat etmeniz önerilir. Ameliyat sonrası bir miktar sızıntısı şeklinde burun kanamanız olması normaldir. Kanamanın önlenmesi için çift yastıkla baş yüksekte tutulmalı ve buruna su çekilmemeli sümkürülmemelidir. Ameliyat sırasında burun içine koyulan splintler kanallı olduğundan bir miktar hava geçirecektir. Bu splintler işlemden yaklaşık 3 gün sonra çıkarılacaktır. Ameliyat sonrası burun üzerine atel yerleştirilir ve işlemden bir hasta sonra çıkarılır. Ameliyattan birkaç saat sonra eğer mide bulantısı yok ise su içilebilir, çorba gibi sıvı şeyler tüketebilirsiniz. Göz altında veya burun etrafında şişlik ve morluklar oluşması normaldir ve yavaş yavaş hafifleyerek yok olacaktır. Eğer gözlük kullanıyorsanız 3 ay kadar burun şeklinizin bozulmaması için gözlük takılması önerilmez.

BURUN UCU ESTETİĞİ (TİP RİNOPLASTİ)

Burnun şeklini ve görüntüsünü en çok etkileyen kısımlardan biride burun ucudur. Burnun ucunda sık görülen şekil bozuklukları şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun ucunun geniş olması
  • Burun ucunun basık olması
  • Burun deliklerinin simetrik olmaması
  • Burun ucunun aşağı doğru olması
  • Burun ucunun fazla kalkık olması
  • Burun ucunun sivri olması

Bahsi geçen sorunların bulunduğu hastalarda burun estetiğinin bir alt dalı olan burun ucu estetiği operasyonlarından faydalanılabilir. Bu operasyonlarda burnun kemik kısmına dokunulmaz, sadece burun ucunda var olan yumuşak doku ve kıkırdağa işlem yapılır. Bu operasyon rinoplastiye göre daha kolaydır. Ameliyattan önce ve sonra yapılan uygulamalar burun estetiği ameliyatları ile hemen hemen aynıdır. Bu operasyonda işlem daha kısa olup yaklaşık 30-60 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Hastalar genellikle birkaç saatlik istirahat sonrasında aynı gün içerisinde sağlıkla taburcu edilir. İyileşme süresi de rinoplastiye göre daha kısadır.

Ankara burun estetiği <— hakkında bilgi için tıklayın.